Rębielice Królewskie - Rębielska Góra



Kolejna przejażdżka bestią po okolicy zakończyła się odwiedzinami w byłym kamieniołomie na tzw. Rębielskiej Górze. Około roku 1910 rozpoczęto tu urobek wapienia, który służył jako materiał budowlany, wykorzystywany przez miejscową ludność
do budowy domów. Prace najpierw wykonywano ręcznie, przy użyciu kilofa i łopaty. W późniejszych latach minerałem tym zainteresowała się jedna z firm krakowskich, która wydobywała wapień i przerabiała go na kruszywo służące do budowy dróg. Od strony południowej, tam gdzie powstało ogromne wyrobisko po kamieniołomie, można obserwować skały budujące Rębielską Górę. Są to głównie wapienie o różnorodnej barwie od białej po piaskową, żółtą, czerwoną i szarą.








Zwiedzając to miejsce, można spotkać ruiny dawnych pieców, tzw. wapienników, w których kiedyś wypalano kamień wapienny. W procesie wypalania powstawało wapno. Około 1980 r. zaprzestano tych prac. Obecnie piece niszczeją i zarastają drzewami, podobnie jak sam kamieniołom.



Tutaj piec widziany od wewnątrz.





Góra nadal kryje w sobie złoża kamienia, którego odkrywkę chcą teraz wznowić lokalni biznesmeni. Obecnie czekają oni na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Pomysłu tego nie popierają jednak mieszkańcy Rębielic Królewskich, którzy pamiętają jak uciążliwe były czasy działania kamieniołomu i wybuchy towarzyszące wydobywaniu wapienia. Czy uda się wznowić pracę kopalni, czas pokaże.

Nadeszła pora by przedstawić bestię, która od miesiąca wozi nas na wycieczki po okolicy, oto ona:


Komentarze